Helen Mirren

Hello ladies,
I hope some of you know there´s 47th international film festival in Carlsbad and the main star guest after the last year´s Jude Law is Helen Mirren this year. She´s the academy award winner and an amazing lady with the title of Dame. She´s probably best known from her movies Calendar girls and The Queen. I was watching a press conference with her this morning and I must say that she´s a very nice and sofisticated woman and she looks really good at her age. If I looked this great at my sixties I´d be really happy.

Zdravím vás, mé dámy,
jak asi víte, ve Varech momentálně probíhá 47. mezinárodní filmový festival a hlavní hvězdou je po Judovi Law Helen Mirren. Je držitelkou Oscara, vynikající herečka a hlavně úžasná dáma s titulem Dame. U nás ji známe hlavně z filmů Holky z kalendáře a Královna (dnes večer na ČT 2, doporučuju). Sledovala jsem s ní dneska dopoledne tiskovou konferenci a musím uznat, že je úžasně milá a kultivovaná a hlavně na svůj věk vypadá opravdu skvěle. Vypadat po šedesátce jako ona, tak si pískám.


Mohlo by se vám líbit

5 komentářů

 1. Je ohromně inspirativní, krásná. Má můj velký obdiv.

  OdpovědětVymazat
 2. She's amazing isn't she - I love that she's still going in an industry that values youth above all else - she's fantastic!

  OdpovědětVymazat
 3. I LOVE Helen Mirren - I managed to see some recent interviews of hers and she is one of those talented and respectable and amazing women on AND off the screen - she has a poise and grace like no other and her movies are incredible. Hope you had a great weekend Eve xx

  OdpovědětVymazat
 4. v holkách z kalendáře se mi moc nelíbila, ale ted - čím je starší, tím je krásnější, na té druhé fotky prostě kus ženské! :)

  OdpovědětVymazat

Děkuju za všecky komentáře. / Thanks for all your comments.

Flickr Images